PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نکاتی در مورد انتخاب مشعلdamatajhiz
10-06-2011, 09:24 AM
سوال: تغییر مشعل (http://damatajhiz.com/categories/3/%D9%85%D8%B4%D8%B9%D9%84)برای کاهش مصرف گاز در موتورخانه ساختمان ما مشعل نصب شده روی دیگ، مشعل بدون دمنده (http://damatajhiz.com/categories/3/%D9%85%D8%B4%D8%B9%D9%84) است. آیا درست است که مشعل های بدون دمنده مصرف گاز بالاتری دارند؟ و ایا در صورت تعویض ان با مشعل دمنده دار صدای مشعل جدید مزاحمتی برای واحد طبقه همکف نخواهد داشت؟
پاسخ: انتخاب و تنظیم مشعل مناسب جهت کاهش مصرف سوخت
بله، همانطور که می دانید استفاده از مشعل دمنده دار (موتوردار) می تواند باعث کاهش مصرف گاز گردد، ولی توصیه میکنیم به نکات زیر توجه فرمائید:

1- ابتدا از ظرفیت گرمایش دیگ موتورخانه خود آگاهی یابید چرا که انتخاب مشعل با قدرت گرمایش مناسب تابعی از ظرفیت گرمایشی دیگ است، به این معنی که پس از تعیین ظرفیت گرمایش دیگ می توانید مشعل مورد نیاز را که حدوداً 15 تا 20 درصد بیشتر از ظرفیت گرمایش دیگ باشد انتخاب نمائید و اگر قدرت مشعل مازاد بر این باشد، بخشی از انرژی گرمایشی مشعل توسط دیگ جذب نخواهد شد و این گرما از طریق دودکش هدر می رود.

2- در صورتیکه مشعل دمنده دار باشد و قدرت گرمایش ان نیز متناسب با دیگ در نظر گرفته شده باشد، سرویسکاران حرفه ای می توانند با با کاهش اندکی از هوای ورودی مشعل، علاوه بر کاهش صدای احتراق، سرعت عبور شعله در دیگ را بصورت ماهرانه ای کاهش دهند تا قبل از ورود گازهای گرم احتراق به دهانه دودکش حداکثر حرارت ممکن توسط دیگ جذب شود.


سوال : مشعل های گازی (http://damatajhiz.com/categories/3/%D9%85%D8%B4%D8%B9%D9%84)
فشار گاز مورد نیاز مشعل های گازی در ظرفیت های مختلف چقدر است؟
پاسخ: فشار گاز مشعل های گازی
معمولاً مشعل های گازی خانگی با فشار گاز 1/4 پوند یا 17.5 میلی بار که همان فشار گاز شهری است کار میکنند و ظرفیت گرمایش این مشعل ها تا حدود 800،000 کیلو کالری در ساعت است ولی مشعل های صنعتی به فشار گاز ورودی 2 پوند یا 140 میلی بار نیاز دارند.
اگر فشار گاز ورودی به موتورخانه ای که مشعل های صنعتی (از 800،000 کیلو کالری به بالا) در آن نصب شده حدود 2 پوند باشد لازم است در لوله ورودی گاز به هر مشعل یک بالانسر نیز نصب شود. بالانسر ها وظیفه ایجاد تعادل در فشار گاز ورودی را انجام می دهند ولی اگر فشار گاز ورودی به موتورخانه ای که از مشعل های صنعتی در آن استفاده شده 15 پوند یا بیشتر باشد باید از رگولاتور گاز که وظیفه آن کاهش فشار گاز ورودی به مشعل است استفاده گردد.
فراموش نکنید نصب فیلتر گاز متناسب با سایز لوله ورودی به هر مشعل جهت جلوگیری از خرابی دیافراگم شیر برقی اتوماتیک هر مشعل الزامی است.سوال: انتخاب مشعل مناسب
برای انتخاب مشعل مناسب چه پارامترهائی را بیشتر در نظر بگیریم؟
پاسخ: پارامترهای اصلی انتخاب مشعل مناسب
1- ابتدا بر اساس سوخت در دسترس پروژه یا ساختمان خود تصمیم بگیرید که آیا باید از مشعل گازی (http://damatajhiz.com/categories/3/%D9%85%D8%B4%D8%B9%D9%84) یا گازوئیلی و یا حتی دوگانه سوز و یا مازوت سوز استفاده نمائید.
2- معمولاً ظرفیت مشعل را 20% بیشتر از ظرفیت دیگ در نظر بگیرید زیرا ظرفیت های ارائه شده برای مشعلها توسط سازندگان اولاً در شرایط سطح دریا و ثانیاً بر مبنای ظرفیت حداکثر عنوان می شود بنابراین ظرفیت مشعلها نامی (اسمی) است و اگر ظرفیت انتخاب شده زیاد باشد می توان با تنظیم مناسب ظرفیت گرمایش مشعل را حتی تا نصف کاهش داد. ولی اگر مشعل انتخاب شده شما در عمل دارای ظرفیت کافی نباشد چاره ای جز خرید مجدد مشعل با ظرفیت بالاتر نخواهید داشت.
3- توجه کنید قطر لوله شعله پوش مشعل (که باید درون دیگ برود) بیشتر از قطر دهانه نصب مشعل در دیگ نباشد.


سوال: انتخاب نازل گازوئیلی
لطفاً در مورد نحوه انتخاب نازل گازوئیل و انواع نازل گازوئیل و زاویه انها برای مشعل های گازوئیلی توضیح دهید.
پاسخ: نحوه انتخاب نازل گازوئیل برای مشعل های گازوئیل سوز (http://damatajhiz.com/categories/3/%D9%85%D8%B4%D8%B9%D9%84)
ابتدا توجه فرمائید که هیچ یک از مشعل های گازوئیل سوز یا مازوت سوز تولیدکنندگان مختلف بصورت فابریک دارای نازل نصب شده روی مشعل نمیباششند زیرا نازل یا نازل های مورد نیاز هر مشعل دقیقاً بر مبنای ظرفیت، نوع کاربرد، نوع محفظه احتراق (از نظر قطر و طول ) و همچنین ارتفاع از سطح دریا توسط کارشناس انتخاب میگردد.
برای انتخاب نازل به مقاله انتخاب نازل برای مشعل های گازوئیل سوز (http://damatajhiz.com/article/44/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D9%86%D8%A7%D8%B2%D9%84-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%8A-%D9%85%D8%B4%D8%B9%D9%84%D9%87%D8%A7%D9%8A-%DA%AF%D8%A7%D8%B2%D9%88%D8%A6%D9%8A%D9%84-%D8%B3%D9%88%D8%B2)در بخش مقالات مهندسی سایت دماتجهیز (http://damatajhiz.com)مراجعه فرمائید.

GeNeRaL
12-24-2011, 01:41 PM
بسیار عالی و آموزنده بود و از این بابت از شما تشکر میکنیم.

akbar1
12-26-2011, 03:04 PM
بسیار متشکر

bhabdi
12-26-2011, 03:40 PM
اگر این ها رو از سایت دما تجهیز برداشتین حتما باید منبعش رو زیرش ذکر کنین... این جزو قوانین انجمنه

eghbali
12-29-2011, 11:24 AM
دوست عزیز در دما تجهیز اعلام نمودند که:
1- ظرفیت مشعل 20 در صد بالای ظرفیت دیگ باشد این کاملا غلط است ظرفیت معادل مشعل نباید از دیگ بیشتر باشد زیرا دیگ نخواهد توانست که گرمای تولید شده را جذب نماید وگرمای مازاد از دودکش خارج خواهد شد بنابر این بهتر است برای اعمال ضرایب به مشعل به اشری توجه نماییم تعیین ظرفیت بستگی به ارتفاع از سطح دریا دارد
2-مشعلهای اتمسفریک در دنیا منسوخ میباشند زیرا در آنها access air غیر قابل کنترل است مطابق doe از ناحیه کنترل نکردن هوای مازاد احتراق تا 30 درصد باعث افزایش مصرف انرژی میشوید بنابر این مشعلهایی که فن ندارند توصیه نمیشود

bhabdi
12-29-2011, 03:34 PM
دوست عزیز در دما تجهیز اعلام نمودند که:
1- ظرفیت مشعل 20 در صد بالای ظرفیت دیگ باشد این کاملا غلط است ظرفیت معادل مشعل نباید از دیگ بیشتر باشد زیرا دیگ نخواهد توانست که گرمای تولید شده را جذب نماید وگرمای مازاد از دودکش خارج خواهد شد بنابر این بهتر است برای اعمال ضرایب به مشعل به اشری توجه نماییم تعیین ظرفیت بستگی به ارتفاع از سطح دریا دارد
2-مشعلهای اتمسفریک در دنیا منسوخ میباشند زیرا در آنها access air غیر قابل کنترل است مطابق doe از ناحیه کنترل نکردن هوای مازاد احتراق تا 30 درصد باعث افزایش مصرف انرژی میشوید بنابر این مشعلهایی که فن ندارند توصیه نمیشود

شاید منظورشون از 20 درصد بالاتر از ظرفیت به دلیل بازده باشه... چون معمولا ظرفیت ها نامی هستند و باید کمی بیشتر انتخاب بشن تا حرارت مد نظر ما رو تامین کنند

rahjou
12-29-2011, 04:08 PM
با بررسي پروژه‌هاي اجرا شده و تاسيسات و تجهيزات بکار‌رفته در پروژه‌ها به ایم موضوع پی می بریم كه ظرفيت اکثر تجهيزات بکار رفته بيش از حد نياز انتخاب می شوند. وجود ارتباط مستقيم بين حق‌الزحمه طراحي و هزينه اجراي طرح، از حساسيت در انتخاب ظرفيت‌هاي دقيق و بهينه مي‌كاهد و در مراحل طراحي معمولاً ظرفيت‌ها Over Design انتخاب مي‌شوند و هم در مراحل تداركاتي نيز از ظرفيت‌هاي بالاتر استفاده مي‌شود بنابراين چنانچه ارتباط مستقيم بين حق‌الزحمه و هزينه اجرا قطع شود اين معضل تا حد زيادي مرتفع خواهد شد.

انتخاب نوع مشعل و هماهنگي آن با فرآيند حرارتي موردنظراهمیت زیادی دارد و بكارگيري موثر حرارت در داخل كوره بستگي مستقيم به نوع مشعل دارد: اينكه مشعل انتخابي سرعت متوسط، سرعت بالا، شعله مسطح، تشعشعي و شعله متغير باشد يك انتخاب حياتي و فوق‌العاده تخصصي مي‌باشد و نتيجه بكارگيري هر يك بجاي ديگري مي‌تواند اثر متضاد داشته باشد.

هر 13 درجه کاهش دماي دود خروجي معادل 1 درصد افزايش راندمان بويلر و کاهش مصرف سوخت است