PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آنالیز دود خروجی از دودکش در موتورخانهu3f_uah2006
07-21-2013, 07:03 PM
سلام
من برای پروژه کارشناسیم با استفاده از دستگاه آنالیزور دود ، مقادیر گازهای خروجی از دودکش رو اندازه گرفتم.
میخواستم ببینم کجا می تونم رنج استاندارد گازهای حاصل از احتراق متان در بویلر موتورخانه ها رو پیدا کنم تا نتایجم رو مقایسه و تجزیه و تحلیل کنم ؟
با تشکر

kaya
07-22-2013, 07:32 AM
اولا دمت گرم بخاطر انرژی که واسه پروژه کارشناسی میزاری. این روزا واسه پایان نامه کارشناسی ارشد وقت نمی زارن!
من اطلاعاتی ندارم ولی فکر کنم اگه به کارخونه های سازنده مشعل مراجعه کنی حتما پیدا می کنی. موفق و موید باشین :)

u3f_uah2006
07-23-2013, 12:20 AM
ممنون از شما.
از دو نفر از اساتید در این زمینه سوال کردم ، اسم دو تا استاندارد euro و epa رو گفتن اما من هرچی سرچ میزنم چیزی مثل یک رنج مشخص برای ترکیبات گازهای مشخص پیدا نمیکنم..

rahjou
07-29-2013, 08:40 PM
سلام
من برای پروژه کارشناسیم با استفاده از دستگاه آنالیزور دود ، مقادیر گازهای خروجی از دودکش رو اندازه گرفتم.
میخواستم ببینم کجا می تونم رنج استاندارد گازهای حاصل از احتراق متان در بویلر موتورخانه ها رو پیدا کنم تا نتایجم رو مقایسه و تجزیه و تحلیل کنم ؟
با تشکر

سلام مهندس

اول یه مقدمه ای به سمع و نظرتون برسونم:

در همه جای دنیا مرسوم است که سازندگان دیگ ها برای مطمئن ساختن خریداران از اینکه پس از راه اندازی، دیگ دارای ظرفیت و بازده اعلام شده می باشد، تستی به نام Acceptance Test (تست تحویل) به طور بسیار رسمی و جدی انجام می دهند. زیرا چنانچه دیگ از نظر ظرفیت و بازده تضمین شده، در چارچوب تضمین شده نگنجد، درگیر مسایل قانونی خواهند شد. پس چه نیازی است که دوباره تست آنالیز انجام شود؟؟

معمولا پس از تحویل، بازده و ظرفیت تحت تاثیر عوامل گسترده ای قرار دارد که با معیوب بودن یا خوب عمل نکردن یا استهلاک یکی از اجزاء دیگ از شرایط بهینه خارج شده و باید با تستهای تعریف شده که همان تست های ظرفیت و بازدهی هستند، در سراسر دوره کاری، دیگ را تحت نظر داشت...استاندارد هایی که شما نیاز دارید "استاندارد گازهای حاصل از احتراق متان در بویلر موتورخانه ها " نیست، شما کافیست شیمی احتراق را مرحله به مرحله انجام دهید و یا به سراغ شرکت سازنده دیگ و یا مشعل مراجعه کنید. چرا که استاندارد ها برای مقایسه و تست های حرارتی و بازده ای می باشد، و اگر استاندارد مرتبطی موجود باشد توسط شرکت سازنده باید ارائه شود.

در شیمی احتراق:

در ابتدای امر شما باید از مبحث چگالی گازها و چگالی گاز های مخلوط، حجم مولی ماده و چگالی مخلوط گازها را با تعیین جرم مولی مخلوط در دما و فشار مبدا بدست بیاورید (در حقیقت آنالیز جرمی گاز طبیعی به کمک آنالیز حجمی آن)، در اینجا شما باید برای گاز طبیعی این کار را انجام دهید تا به جدول زیر برسید:

http://hvac-eng.ir/pic/Upload/images/mgas.jpg

شما فرمودید به دنبال رنج استاندارد گازهای حاصل از احتراق متان خروجی از بویلر هستید، آنالیز سوختهای گازی را بر اساس حجم آن مشخص می کنند.

در این بخش شما باید محاسبات احتراق را انجام دهید، همانطور که مشخص است گاز طبیعی که رایج ترین گاز برای سوخت کوره ها و دیگ ها است بیشتر شامل متان می باشد، (با توجه به جدول بالا).

واکنش شیمیایی آن بر اساس درصد حجم (94.5%) بدین گونه است که:


میهمانان قادر به دیدن کد ها نیستند.

ضرب طرفین واکنش در 0.945 که نسبت حجمی است:

حجم CH4 در 0.945 + حجم اکسیژن در 1.89 = 0.945 حجم CO2 + حجم H2O در 1.89

برای دیگر ترکیبات نیز باید چنین واکنشی نوشت.....

در آخر باید خلاصه ی واکنش ها (حجم محصولات احتراق) را در جدولی برای به دست آوردن مقدار اکسیژن لازم (به مقدار تئوری) Stoichiometric گرد آوری کرد، حال باید بررسی کرد که رطوبتی که معمولا به مقدار کم در هوای احتراق هست را مقدارش را می دانیم یا خیر، و اگر می دانیم آن را برای محاسبه وارد کرد و محصوات احتراق را بر اساس حالات مرطوب و خشک محاسبه شوند، حال می توان هر نوع مقایسه ای را انجام داد.

البته به روش های مختلفی و تا حدودی درست این کار انجام می شود که اصولی ترین آنها را که توضیحات بالا برگرفته از آن است در کتاب (Rose, J. W. and Cooper J. R ----- Technical Data on Fuel) آمده است.

از مقالات زیر که به زبان فارسی است نیز می توانید بهره بجویید:

دانلود
(http://www.irannec.com/conf8/files/site1/pages/articles_4/5ertegha_bahrevari/20.pdf)

http://www.nigc.ir/Site.aspx?ParTree=111S19&LnkIdn=51798


موفق باشید.

u3f_uah2006
07-30-2013, 10:13 AM
بسیار کامل و جامع راهنمایی کردید ، ممنونم از محبتتون.

dbabak
04-26-2014, 11:15 AM
عالی و کامل بود.ممنون

dbabak
05-03-2014, 04:24 PM
اگر سوخت مان گازوئیل باشد گاز های حاصل چی هستند؟

bbehzad
05-03-2014, 11:29 PM
باسلام سازمان بهروری انرژی دقیقا این کارها را انجام میده به خصوص مرکز آموزش ملی مدیریت انرژِی تبریز هم ممیزی انرژی برای صنایع را انجام میده وهم دوره های آموزشی و کارگاه های آموزشی دارن اگر خواستی یک سری به سایتشون بزن

rezvaniali12
10-16-2014, 12:20 PM
با سلام
من در پایان نامه ام نیاز دارم که درصد بخار آب موجود در گازهای خروجی از اگزوز توربین گازی را پیدا کنم . از اطلاعات پالایشگاه یک سری اطلاعات در مورد عناصر را دارم . خواهشمندم راهنمایی کنید تا بتوانم با استفاده ازداده هایی همانند زیر به درصد بخار آب دست پیدا کنم.
درصد O2 16و
CO 49.16 ppm
,CO2 2.45 ppm
, NO 42.13 ppm